2014 Canton Cycling Classic – Omnium

Published On August 10, 2014 | By NCN-Admin | Road Racing

Midwest Flyover
Canton, South Dakota

 

Cat P12
Place Name City, State Team
1 Kyle GRITTERS (1 – Cat1)  Corona, CA Rokform Rock n Road
2 Brandon GRITTERS (2 – Cat1)  Mission Viejo, CA Team Rokform
3 Chris YOTTER (3 – Cat1)  Saint Paul, MN mitsubishi laser/grand perform
4 Peter OLEJNICZAK (4 – Cat1)  Roseville, MN Mitsubishi Laser/Grand Perform
5 Michael J. SMITH (5 – Cat1)  Overland Park, KS Team Kaos Creighton
6 Colin CATLIN (1 – Cat2)  Arden Hills, MN NorthStar Development
7 Dan AJER (6 – Cat1)  Cottage Grove, WI gdvc
8 Jonathan TOFTOY (7 – Cat1)  Eden Prairie, MN Revolution Cycle/Twin Six
9 Tony OLSON (8 – Cat1)  Kasota, MN Mitsubishi Laser/Grand Perform
10 Ian STANFORD (9 – Cat1)  Minneapolis, MN Revolution/ Twin Six
11 Michael SENCENBAUGH (10 – Cat1)  Carroll, IA Heartland Velo
12 Josh ROESER (11 – Cat1)  Buffalo, MN Revolution/Twin Six
13 Levon KALEMKIARIAN (12 – Cat1)  Stillwater, MN Revolution/Twin Six
14 Jameson RIBBENS (13 – Cat1)  Minneapolis, MN Integrated Sports Medicine p/b
15 John LOQUAI (2 – Cat2)  Hastings, MN Minneapolis Bicycle Racing Clu
16 Rick LALIBERTE (14 – Cat1)  Fargo, ND Synergy
17 Peter OIEN (3 – Cat2)  Siouxfalls, SD Core Orthopedics/ Central Plai
18 Tim SAVRE (15 – Cat1)  St Paul, MN Mitsubishi Laser/Grand Perform
19 John ROKKE (16 – Cat1)  Lincoln, NE team kaos/alegant health
20 Joseph MCWILLIAMS (4 – Cat2)  Lincoln, NE TEAM KAOS
21 Mike TETTLETON (17 – Cat1)  La Verne, CA Rokform/Rock N’ Road
22 Ryan LEGG (5 – Cat2)  Atlantic, IA Flatwater Racing
23 Jordan ROSS (18 – Cat1)  Omaha, NE Team Kaos p/b Alegent Creighto
24 Jeremiah GRELL (6 – Cat2)  Lincoln, NE Flatwater Cycling presented by
25 Alec CARLSON (7 – Cat2)  Fargo, ND Mitsubishi Laser/Grand Perform
26 Chris SPENCE (8 – Cat2)  Omaha, NE Team Kaos Cycling
27 Caleb VUKOVICH (9 – Cat2)  West Des Moines , IA heartland velo
28 Kenneth PIKE (10 – Cat2)  Sioux Falls, SD Central Plains Cycling
29 Kevin LIMPACH (11 – Cat2)  Omaha, NE TEAM KAOS
30 Bart HOLLAREN (12 – Cat2)  Rosemount, MN St Paul Bicycle Racing Club
Cat 3
Place Name City, State Team
1 Macen VAN ALLEN Nevada, IA
2 John FREY Lincoln, NE Lincoln Industries
3 Eric BOCKELMAN North Liberty , IA Sakari Race Team
4 Andrew THOMPSON Minneapolis, MN Birchwood
5 Grant FLICK Minneapolis, MN Omnium Racing
6 Aaron WRABEK Ankeny Sakari Race Team
7 Jacob OKAMOTO Minneapolis, MN
8 Jason ANDERSON Des Moines, IA Sakari Race Team
9 Ken HUM Waukesha Second Chance
10 David ALEXANDER Des Moines, IA DMOS
11 Grant ROTUNDA Papillion, NE Greenstreet Velo Club
12 Coul HILL Billings, MT International Christian Cyclin
13 Luke SYKORA Lincoln, NE Lincoln Industries Cycling
14 Trey HEDGECOCK Ankeny, IA DMOS/RDMB Race Team
15 Matt O’DONNELL Papillion, NE Greenstreet Velo Club
16 Caleb UERLING Lincoln, NE Lincoln Industries Cycling
17 Joseph SAVOIE Omaha, NE Team Kaos
18 Glenn HOUTCHENS Malvern, IA Greenstreet Velo
19 John LEFLER JR. Lincoln, NE Lincoln Industries Cycling
Cat 4
Place Name City, State Team
1 Steve BAILEY Rochester, MN
2 John HOVENDICK Omaha, NE
3 Samuel AU Des Moines Sakari Race Team
4 Jason SHOLLY Clear Lake, IA Rochester Cycling Club
5 Dean KUSLER Sioux Falls Central Plains Cycling
6 Patrick ABENDROTH Omaha, NE Bike Masters
7 Dana STEFANIDIS Lincoln, NE Team Kaos
8 Stuart NEWMAN Omaha, NE Team One
9 Eric HOFFMAN Sioux Falls, SD Central Plains Cycling
10 Lance MORAN Sioux Falls, SD Central Plains Cycling
11 Michael DIXON Lincoln, NE Team Kaos Alegent Creighton He
12 Eric APPLEN Rochester, MN Rochester
13 Tim TAYLOR Spirit Lake, IA Central Plains Cycling
14 Matthew SAXMAN Rochester Mn River Valley Cycling Club/Bron
15 Christopher FURSA Rochester Rochester Cycling Club
16 Jason ENGLE Harrisburg, SD Central Plains Cycling
17 Ryan WATERFALL Milbank, SD Central Plains Cycling
18 Sam ESCHERICH Ankeny, IA DMOS Racing Team
19 Paul CAMPO Lees Summit, MO Team Prologue
20 Rich ANDERSON Bellevue, NE Team Kaos/Alegent Creighton He
21 Nate MERRILL Sioux Falls, SD Central plains cycling
22 Jeffrey KALO Sioux Falls, SD Central Plains Cycling
23 Randy KINNEY Lincoln, NE IntoMetal Cycling
24 Todd SWIFT Omaha, NE Ground
25 Harlan HUEY Tecumseh, KS gp velotek
26 Justin LARK Colorado Springs, CO
Cat 5
Place Name City, State Team
1 Justin LARK Colorado Springs, CO
2 Brenton RAINS Sioux Falls, SD
3 Logan STUCK Minneapolis, MN DMOS Racing Team
4 James Pirolli Des Moines, IA Central Plains Cycling
5 Cooper BIERSCHEID Watertown Queen City Cycling
6 Dan RHOADS Mitchell, SD NDSU Cycling
7 Colton POOL Belfield, ND
8 Matt HOWARD Sioux Falls, SD
9 Cory CUNARD Logan, IA
10 Steven RENANDER Glendive Central Plains Cycling
11 Jeffrey HEIKES Sioux Falls, SD Midwest Cycling Community NE
12 Brad SPENCER Bellevue, NE
13 Andrew MAROLT Bloomington, MN
14 Craig POOL Belfield, ND
15 Scott CHRISTENSEN Sioux Falls, SD CPC
16 Justin PFEIFFER Sioux Falls
17 Marco MORGANTI Fargo, ND
18 Steve WESSELS Sioux Falls, SD
19 Luke NEVIUS North Iowa Spin
20 Tyler CURTIS Clear Lake, IA Queen City Cycling
21 Russell HALVORSON Sioux Falls, SD
22 Dustin WALLENBURG Canton, SD
23 Dusty OEDEKOVEN
24 Greg HOWARD
Women 1234
Place Name City, State Team
1 Suzie GOEBEL (1 – Cat3)  Sioux Falls, SD Central Plains Cycling
2 Diedre RIBBENS (1 – Cat2)  Minneapolis, MN CAWES p/b Specialized
3 Emily SKILES (2 – Cat3)  Omaha, NE Greenstreet Velo
4 Jennifer RIFE (2 – Cat2)  Saint Paul, MN
5 Stacy KALEMKIARIAN (3 – Cat3)  Stillwater The Fix Studio
6 Gabrielle RUSSELL (4 – Cat3)  Richfield Birchwood GIS
Masters 40+
Place Name City, State Team
1 Matt MUYRES (1 – Cat2)  Bloomington, MN MBRC Flanders Bros
2 Kevin LIMPACH (2 – Cat2)  Omaha, NE TEAM KAOS
3 Brendon HALE (3 – Cat2)  Minneapolis, MN Atlas Other Films Racing
4 Chris BLACK (1 – Cat1)  San Luis Obispo, CA Morgan Stanley/Specialized
5 Scott WALL (4 – Cat2)  Ames, IA Central Iowa Cycling Club
6 Greg HAGELE (1 – Cat3)  Lincoln, NE Team Kaos Cycling
7 Cody MCCULLOUGH (2 – Cat1)  Jefferson, SD Queen City Cycling
8 Bart HOLLAREN (5 – Cat2)  Rosemount, MN St Paul Bicycle Racing Club
Women 4
Place Name City, State Team
1 Valerie MCGOLDRICK Deephaven, MN Birchwood
2 Kandy JAMISON Renner, SD IntoMetal Cycling
3 Skye GOEDERT Crystal, MN Minnesota Junior Cycling
4 Alayne Elizabeth BESHEY
Juniors 10-15
Place Name City, State Team
1 Tyler CURTIS Clear Lake, IA North Iowa Spin
2 Jackson SUNDE Vermillion, SD
3 Cole LIMPACH Omaha, NE DEVO DIRT MILITIA
4 Christian PEPPER Sioux Falls, SD MCM Velo
5 Colton BAILEY Rochester Cycling Club

Leave a Reply