2014 Canton Cycling Classic – Criterium

Published On August 9, 2014 | By NCN-Admin | Road Racing

Midwest Flyer Series
Canton, South Dakota

Men – Pro/Cat 1/2
Place  Name City, State Team
1 Kyle GRITTERS (1 – Cat1)    Corona, CA Rokform Rock n Road
2 Peter OLEJNICZAK (2 – Cat1)    Roseville, MN Mitsubishi Laser/Grand Perform
3 Brandon GRITTERS (3 – Cat1)    Mission Viejo, CA Team Rokform
4 Colin CATLIN (1 – Cat2)    Arden Hills, MN NorthStar Development
5 Chris YOTTER (4 – Cat1)    Saint Paul, MN mitsubishi laser/grand perform
6 Josh ROESER (5 – Cat1)    Buffalo, MN Revolution/Twin Six
7 Tony OLSON (6 – Cat1)    Kasota, MN Mitsubishi Laser/Grand Perform
8 John LOQUAI (2 – Cat2)    Hastings, MN Minneapolis Bicycle Racing Clu
9 Dan AJER (7 – Cat1)    Cottage Grove, WI gdvc
10 Michael J. SMITH (8 – Cat1)    Overland Park, KS Team Kaos Creighton-Alegent He
11 Ryan LEGG (3 – Cat2)    Atlantic, IA Flatwater Racing
12 Ian STANFORD (9 – Cat1)    Minneapolis, MN Revolution/ Twin Six
13 Jordan ROSS (10 – Cat1)    Omaha, NE Team Kaos p/b Alegent Creighto
14 Joseph MCWILLIAMS (4 – Cat2)    Lincoln, NE TEAM KAOS
15 Mike TETTLETON (11 – Cat1)    La Verne, CA Rokform/Rock N’ Road
16 Jonathan TOFTOY (12 – Cat1)    Eden Prairie, MN Revolution Cycle/Twin Six
17 Caleb VUKOVICH (5 – Cat2)    West Des Moines , IA heartland velo
18 Tim SAVRE (13 – Cat1)    St Paul, MN Mitsubishi Laser/Grand Perform
19 Rick LALIBERTE (6 – Cat2)    White Bear Lake, MN Synergy
20 Jeremiah GRELL (7 – Cat2)    Lincoln, NE Flatwater Cycling presented by
21 Jameson RIBBENS (14 – Cat1)    Minneapolis, MN Integrated Sports Medicine p/b
22 Levon KALEMKIARIAN (15 – Cat1)    Stillwater, MN Revolution Cycle – Twin Six
24 Peter OIEN (8 – Cat2)    Siouxfalls, SD Core Orthopedics/ Central Plai
25 Kenneth PIKE (9 – Cat2)    Sioux Falls, SD Central Plains Cycling
26 Kevin LIMPACH (10 – Cat2)    Omaha, NE TEAM KAOS
27 Bart HOLLAREN (11 – Cat2)    Rosemount, MN St Paul Bicycle Racing Club
28 John ROKKE (16 – Cat1)    Lincoln, NE team kaos/alegant health
DNS Lee BUMGARNER (Cat1)    Lincoln, NE Team Kaos Alegent Creighton He
DNS Jedadiah SCHALLER (Cat2)    La Crosse, WI River Valley Cycling Club- RVC
DNS Adam HANSON (Cat1)    Duluth, MN Brone’s Bike Shop
DNS Jens BRABBIT (Cat1)    La Crosse River Valley Cycling Club- RVC
2100 Chris SPENCE (12 – Cat2)    Omaha, NE Team Kaos Cycling
Men – Cat 3
Place  Name City, State Team
1 Macen VAN ALLEN    Nevada, IA Heartland Velo
2 John FREY    Lincoln, NE Lincoln Industries
3 Grant FLICK    Minneapolis, MN Omnium Racing
4 Ken HUM    Waukesha Second Chance
5 Jacob OKAMOTO    Minneapolis, MN
6 Eric BOCKELMAN    North Liberty , IA Sakari Race Team
7 Luke SYKORA    Lincoln, NE Lincoln Industries Cycling
8 Andrew THOMPSON    Minneapolis, MN Birchwood
9 David ALEXANDER    Des Moines, IA DMOS
10 Grant ROTUNDA    Papillion, NE Greenstreet Velo Club
11 Aaron WRABEK    Ankeny Sakari Race Team
12 Coul HILL    Billings, MT International Christian Cyclin
13 Jason ANDERSON    Des Moines, IA Sakari Race Team
14 Matt O’DONNELL    Papillion, NE Greenstreet Velo Club
15 Caleb UERLING    Lincoln, NE Lincoln Industries Cycling
16 Trey HEDGECOCK    Ankeny, IA DMOS/RDMB Race Team
17 Joseph SAVOIE    Omaha, NE Team Kaos
18 Glenn HOUTCHENS    Malvern, IA Greenstreet Velo
Men – Cat 4
Place  Name City, State Team
1 Jason SHOLLY    Clear Lake, IA Rochester Cycling Club
2 Patrick ABENDROTH    Omaha, NE Bike Masters
3 Stuart NEWMAN    Omaha, NE Team One-11
4 Samuel AU    Des Moines Sakari Race Team
5 Steve BAILEY    Rochester, MN Rochester
6 Dean KUSLER    Sioux Falls Central Plains Cycling
7 Eric HOFFMAN    Sioux Falls, SD Central Plains Cycling
8 Tim TAYLOR    Spirit Lake, IA Central Plains Cycling
9 Lance MORAN    Sioux Falls, SD Central Plains Cycling
10 Sam ESCHERICH    Ankeny, IA DMOS Racing Team
11 Matthew SAXMAN    Rochester Mn River Valley Cycling Club/Bron
12 Michael DIXON    Lincoln, NE Team Kaos Alegent Creighton He
13 Dana STEFANIDIS    Lincoln, NE Team Kaos
14 Christopher FURSA    Rochester Rochester Cycling Club
15 Rich ANDERSON    Bellevue, NE Team Kaos/Alegent Creighton He
16 Eric APPLEN    Rochester, MN Rochester
17 Jason ENGLE    Harrisburg, SD Central Plains Cycling-CORE Or
18 Harlan HUEY    Tecumseh, KS gp velotek
19 Nate MERRILL    Sioux Falls, SD Central plains cycling
20 Paul CAMPO    Lees Summit, MO Team Prologue
21 Todd SWIFT    Omaha, NE Ground – Cont. U.S.(2-6 busine
DNS John HOVENDICK    Omaha, NE
DNF Ryan WATERFALL    Milbank, SD Central Plains Cycling
Men – Cat 5
Place  Name City, State Team
1 Justin LARK    Colorado Springs, CO
2 Brenton RAINS    Sioux Falls, SD
3 Logan STUCK    Minneapolis, MN
4 James Pirolli    Des Moines, IA DMOS Racing Team
5 Cooper BIERSCHEID    Watertown Central Plains Cycling
6 Jeffrey HEIKES    Sioux Falls, SD Central Plains Cycling
7 Steven RENANDER    Glendive
8 Brad SPENCER    Bellevue, NE Midwest Cycling Community NE
9 Tyler CURTIS    Clear Lake, IA North Iowa Spin
10 Craig Pool    Belfield, ND
11 Steve WESSELS    Sioux Falls, SD
12 Scott CHRISTENSEN    Sioux Falls, SD
13 Dustin WALLENBURG    Canton, SD
14 Colton POOL    Belfield, ND NDSU Cycling
Men – Master – 40-99
Place  Name City, State Team
1 Matt MUYRES (1 – Cat2)    Bloomington, MN MBRC Flanders Bros
2 Cody MCCULLOUGH (1 – Cat1)    Jefferson, SD Queen City Cycling
3 Kevin LIMPACH (2 – Cat2)    Omaha, NE TEAM KAOS
4 Bart HOLLAREN (3 – Cat2)    Rosemount, MN St Paul Bicycle Racing Club
5 Scott WALL (4 – Cat2)    Ames, IA Central Iowa Cycling Club
6 Brendon HALE (5 – Cat2)    Minneapolis, MN Atlas-Other Films racing
7 Greg HAGELE (1 – Cat3)    Lincoln, NE Team Kaos Cycling
8 Chris BLACK (2 – Cat1)    San Luis Obispo, CA Morgan Stanley/Specialized
Men – Junior – 10-15
Place  Name City, State Team
1 Tyler CURTIS    Clear Lake, IA North Iowa Spin
2 Cole LIMPACH    Omaha, NE DEVO DIRT MILITIA
3 Christian PEPPER    Sioux Falls, SD MCM Velo
4 Jackson SUNDE    Vermillion, SD
5 Colton BAILEY    Rochester Cycling Club
Women – Cat1/2/3/4
Place  Name City, State Team
1 Diedre RIBBENS (1 – Cat2)    Minneapolis, MN CAWES p/b Specialized
2 Emily SKILES (1 – Cat3)    Omaha, NE Greenstreet Velo
3 Jennifer RIFE (2 – Cat2)    Saint Paul, MN Birchwood/GIS
4 Suzie GOEBEL (2 – Cat3)    Sioux Falls, SD Central Plains Cycling
5 Stacy KALEMKIARIAN (3 – Cat3)    Stillwater The Fix Studio
DNS Abby RUESS (Cat2)    Saint Paul, MN St. Paul Bicycle Racing Club p
DNF Trish BLACK    San Luis Obispo, CA Team Kit Order
DNF Gabrielle RUSSELL (Cat3)    Richfield Birchwood GIS
Women – Cat 4
Place  Name City, State Team
1 Valerie MCGOLDRICK    Deephaven, MN Birchwood
13000 Skye GOEDERT    Crystal, MN Minnesota Junior Cycling

Leave a Reply