2014 Canton Cycling Classic – Road Race

Published On August 10, 2014 | By NCN-Admin | Road Racing

Midwest Flyover
Canton, South Dakota

 

Cat Pro12
Place Name City, State Team
1 Chris YOTTER (1 – Cat1)  Saint Paul, MN mitsubishi laser/grand perform
2 Michael SENCENBAUGH (2 – Cat1)  Carroll, IA Heartland Velo
3 Tony OLSON (3 – Cat1)  Kasota, MN Mitsubishi Laser/Grand Perform
4 Michael J. SMITH (4 – Cat1)  Overland Park, KS Team Kaos Creighton-Alegent He
5 Levon KALEMKIARIAN (5 – Cat1)  Stillwater, MN Revolution Cycle – Twin Six
6 Colin CATLIN (1 – Cat2)  Arden Hills, MN NorthStar Development
7 Kyle GRITTERS (6 – Cat1)  Corona, CA Rokform Rock n Road
8 Peter OLEJNICZAK (7 – Cat1)  Roseville, MN Mitsubishi Laser/Grand Perform
9 Dan AJER (8 – Cat1)  Cottage Grove, WI gdvc
10 Tim SAVRE (9 – Cat1)  St Paul, MN Mitsubishi Laser/Grand Perform
11 John ROKKE (10 – Cat1)  Lincoln, NE team kaos/alegant health
12 Joseph MCWILLIAMS (2 – Cat2)  Lincoln, NE TEAM KAOS
13 Rick LALIBERTE (11 – Cat1)  Fargo, ND Synergy
14 Josh ROESER (12 – Cat1)  Buffalo, MN Revolution/Twin Six
15 Jonathan TOFTOY (13 – Cat1)  Eden Prairie, MN Revolution Cycle/Twin Six
16 Brandon GRITTERS (14 – Cat1)  Mission Viejo, CA Team Rokform
17 Jordan ROSS (15 – Cat1)  Omaha, NE Team Kaos p/b Alegent Creighto
18 Peter OIEN (3 – Cat2)  Siouxfalls, SD Core Orthopedics/ Central Plai
19 Ian STANFORD (16 – Cat1)  Minneapolis, MN Revolution/ Twin Six
20 Jameson RIBBENS (17 – Cat1)  Minneapolis, MN Integrated Sports Medicine p/b
21 Alec CARLSON (4 – Cat2)  Fargo, ND Mitsubishi Laser/Grand Perform
22 Mike TETTLETON (18 – Cat1)  La Verne, CA Rokform/Rock N’ Road
23 Jeremiah GRELL (5 – Cat2)  Lincoln, NE Flatwater Cycling presented by
DNS Lee BUMGARNER Lincoln, NE Team Kaos Alegent Creighton He
DNS Jedadiah SCHALLER La Crosse, WI River Valley Cycling Club- RVC
DNS Adam HANSON Duluth, MN Brone’s Bike Shop
DNS Jens BRABBIT La Crosse River Valley Cycling Club- RVC
DNF Chris SPENCE Omaha, NE Team Kaos Cycling
DNF Ryan LEGG Atlantic, IA Flatwater Racing
Cat 3
Place Name City, State Team
1 Macen VAN ALLEN Nevada, IA Heartland Velo
2 Aaron WRABEK Ankeny Sakari Race Team
3 Andrew THOMPSON Minneapolis, MN Birchwood
4 Grant FLICK Minneapolis, MN Omnium Racing
5 Jacob OKAMOTO Minneapolis, MN
6 Eric BOCKELMAN North Liberty , IA Sakari Race Team
7 Jason ANDERSON Des Moines, IA Sakari Race Team
8 Trey HEDGECOCK Ankeny, IA DMOS/RDMB Race Team
9 David ALEXANDER Des Moines, IA DMOS
10 Grant ROTUNDA Papillion, NE Greenstreet Velo Club
11 Luke SYKORA Lincoln, NE Lincoln Industries Cycling
12 Caleb UERLING Lincoln, NE Lincoln Industries Cycling
13 Ken HUM Waukesha Second Chance
14 John FREY Lincoln, NE Lincoln Industries
15 Coul HILL Billings, MT International Christian Cyclin
16 Glenn HOUTCHENS Malvern, IA Greenstreet Velo
17 Matt O’DONNELL Papillion, NE Greenstreet Velo Club
18 Joseph SAVOIE Omaha, NE Team Kaos
DNF John Lefler Jr Lincoln, NE Lincoln Industries Cycling
Cat 4
Place Name City, State Team
1 Samuel AU Des Moines Sakari Race Team
2 Steve BAILEY Rochester, MN Rochester
3 John HOVENDICK Omaha, NE
4 Patrick ABENDROTH Omaha, NE Bike Masters
5 Dana STEFANIDIS Lincoln, NE Team Kaos
6 Lance MORAN Sioux Falls, SD Central Plains Cycling
7 Stuart NEWMAN Omaha, NE Team One-11
8 Matthew SAXMAN Rochester Mn River Valley Cycling Club/Bron
9 Eric APPLEN Rochester, MN Rochester
10 Dean KUSLER Sioux Falls Central Plains Cycling
11 Jason SHOLLY Clear Lake, IA Rochester Cycling Club
12 Eric HOFFMAN Sioux Falls, SD Central Plains Cycling
13 Jeffrey KALO Sioux Falls, SD Central Plains Cycling
14 Michael DIXON Lincoln, NE Team Kaos Alegent Creighton He
15 Christopher FURSA Rochester Rochester Cycling Club
16 Justin LARK Colorado Springs, CO
17 Paul CAMPO Lees Summit, MO Team Prologue
18 Tim TAYLOR Spirit Lake, IA Central Plains Cycling
19 Todd SWIFT Omaha, NE Ground – Cont. U.S.(2-6 busine
20 Rich ANDERSON Bellevue, NE Team Kaos/Alegent Creighton He
21 Randy KINNEY Lincoln, NE IntoMetal Cycling
22 Nate MERRILL Sioux Falls, SD Central plains cycling
DNS Dustin BAKKER Brandon, SD Central Plains Cycling
DNF Michael CAMPBELL Mason City, IA North Iowa Spin
DNF Steve O’BRIEN Central Plains Cycling
DNF Ryan WATERFALL Milbank, SD Central Plains Cycling
Cat 5
Place Name City, State Team
1 Logan STUCK Minneapolis, MN
2 Dan RHOADS Mitchell, SD Queen City Cycling
3 Cory CUNARD Logan, IA
4 Brenton RAINS Sioux Falls, SD
5 Andrew MAROLT Bloomington, MN
6 James Pirolli Des Moines, IA DMOS Racing Team
7 Colton POOL Belfield, ND NDSU Cycling
8 Marco MORGANTI Fargo, ND
9 Russell HALVORSON Sioux Falls, SD Queen City Cycling
10 Brad SPENCER Bellevue, NE Midwest Cycling Community NE
11 Jeffrey HEIKES Sioux Falls, SD Central Plains Cycling
12 Matt HOWARD Sioux Falls, SD
13 Steven RENANDER Glendive
14 Dusty OEDEKOVEN
15 Justin PFEIFFER Sioux Falls CPC
16 Craig POOL Belfield, ND
17 Scott CHRISTENSEN Sioux Falls, SD
18 Kurt LETELLIER
19 Steve WESSELS Sioux Falls, SD
20 Dustin WALLENBURG Canton, SD
DNF Cooper BIERSCHEID Watertown Central Plains Cycling
DNF Mike MUELLER
Masters 40+
Place Name City, State Team
1 Matt MUYRES (1 – Cat2)  Bloomington, MN MBRC Flanders Bros
2 Chris BLACK (1 – Cat1)  San Luis Obispo, CA Morgan Stanley/Specialized
3 Brendon HALE (2 – Cat2)  Minneapolis, MN Atlas-Other Films racing
4 Kevin LIMPACH (3 – Cat2)  Omaha, NE TEAM KAOS
5 Scott WALL (4 – Cat2)  Ames, IA Central Iowa Cycling Club
6 Greg HAGELE (1 – Cat3)  Lincoln, NE Team Kaos Cycling
Women Cat 1234
Place Name City, State Team
1 Suzie GOEBEL (1 – Cat3)  Sioux Falls, SD Central Plains Cycling
2 Diedre RIBBENS (1 – Cat2)  Minneapolis, MN CAWES p/b Specialized
3 Emily SKILES (2 – Cat3)  Omaha, NE Greenstreet Velo
4 Stacy KALEMKIARIAN (3 – Cat3)  Stillwater The Fix Studio
5 Jennifer RIFE (2 – Cat2)  Saint Paul, MN Birchwood/GIS
6 Gabrielle RUSSELL (4 – Cat3)  Richfield Birchwood GIS
DNS Trish BLACK San Luis Obispo, CA Team Kit Order
DNS Abby RUESS Saint Paul, MN St. Paul Bicycle Racing Club p
Women Cat 4
Place Name City, State Team
1 Kandy JAMISON Renner, SD IntoMetal Cycling
2 Valerie MCGOLDRICK Deephaven, MN Birchwood
3 Alayne Elizabeth BESHEY
DNF Skye GOEDERT Crystal, MN Minnesota Junior Cycling
Juniors  10-15
Place Name City, State Team
1 Jackson SUNDE Vermillion, SD
2 Tyler CURTIS Clear Lake, IA North Iowa Spin
3 Cole LIMPACH Omaha, NE DEVO DIRT MILITIA
4 Christian PEPPER Sioux Falls, SD MCM Velo

Leave a Reply