2014 Canton Cycling Classic – Time Trial

Published On August 9, 2014 | By NCN-Admin | Road Racing

Midwest Flyer Series
Canton, South Dakota

Men – Pro/Cat 1/2
Place  Name City, State Time  Team
1 Jonathan TOFTOY (1 – Cat1)    Eden Prairie, MN 22:47.0  Revolution Cycle/Twin Six
2 Brandon GRITTERS (2 – Cat1)    Mission Viejo, CA 23:01.0  Team Rokform
3 Ian STANFORD (3 – Cat1)    Minneapolis, MN 23:27.0  Revolution/ Twin Six
4 Jameson RIBBENS (4 – Cat1)    Minneapolis, MN 23:52.0  Integrated Sports Medicine p/b
5 Kyle GRITTERS (5 – Cat1)    Corona, CA 24:07.0  Rokform Rock n Road
6 Dan AJER (6 – Cat1)    Cottage Grove, WI 24:31.0  gdvc
7 Michael J. SMITH (7 – Cat1)    Overland Park, KS 24:40.0  Team Kaos Creighton-Alegent He
8 Josh ROESER (8 – Cat1)    Buffalo, MN 24:48.0  Revolution/Twin Six
9 Peter OIEN (1 – Cat2)    Siouxfalls, SD 25:01.0  Core Orthopedics/ Central Plai
10 Rick LALIBERTE (2 – Cat2)    White Bear Lake, MN 25:13.0  Synergy
11 John LOQUAI (3 – Cat2)    Hastings, MN 25:23.0  Minneapolis Bicycle Racing Clu
12 Levon KALEMKIARIAN (9 – Cat1)    Stillwater, MN 25:40.0  Revolution Cycle – Twin Six
13 Mike TETTLETON (10 – Cat1)    La Verne, CA 25:40.0  Rokform/Rock N’ Road
14 Colin CATLIN (4 – Cat2)    Arden Hills, MN 25:58.0  NorthStar Development
DNS Jordan ROSS (Cat1)    Omaha, NE 00:00.0  Team Kaos p/b Alegent Creighto
DNS Lee BUMGARNER (Cat1)    Lincoln, NE 00:00.0  Team Kaos Alegent Creighton He
DNS Jedadiah SCHALLER (Cat2)    La Crosse, WI 00:00.0  River Valley Cycling Club- RVC
DNS Adam HANSON (Cat1)    Duluth, MN 00:00.0  Brone’s Bike Shop
DNS Jens BRABBIT (Cat1)    La Crosse 00:00.0  River Valley Cycling Club- RVC
DNS Tony OLSON (Cat1)    Kasota, MN 00:00.0  Mitsubishi Laser/Grand PerformMen – Cat 3
Place  Name City, State Time  Team
1 John FREY    Lincoln, NE 24:48.0  Lincoln Industries
2 Macen VAN ALLEN    Nevada, IA 24:49.0  Heartland Velo
3 Eric BOCKELMAN    North Liberty , IA 25:08.0  Sakari Race Team
4 Andrew THOMPSON    Minneapolis, MN 25:32.0  Birchwood
5 Jason ANDERSON    Des Moines, IA 25:38.0  Sakari Race Team
6 Coul HILL    Billings, MT 25:39.0  International Christian Cyclin
7 Grant FLICK    Minneapolis, MN 25:53.0  Omnium Racing
8 Grant ROTUNDA    Papillion, NE 26:35.0  Greenstreet Velo Club
9 David ALEXANDER    Des Moines, IA 26:37.0  DMOS
10 Matt O’DONNELL    Papillion, NE 26:49.0  Greenstreet Velo Club
11 Ken HUM    Waukesha 26:52.0  Second Chance
12 Jacob OKAMOTO    Minneapolis, MN 26:58.0 
13 Joseph SAVOIE    Omaha, NE 27:31.0  Team Kaos
14 Trey HEDGECOCK    Ankeny, IA 27:54.0  DMOS/RDMB Race TeamMen – Cat 4
Place  Name City, State Time  Team
1 John HOVENDICK    Omaha, NE 24:43.0 
2 Dean KUSLER    Sioux Falls 25:42.0  Central Plains Cycling
3 Steve BAILEY    Rochester, MN 25:58.0  Rochester
4 Michael DIXON    Lincoln, NE 26:33.0  Team Kaos Alegent Creighton He
5 Dana STEFANIDIS    Lincoln, NE 26:38.0  Team Kaos
6 Eric APPLEN    Rochester, MN 27:05.0  Rochester
7 Eric HOFFMAN    Sioux Falls, SD 27:16.0  Central Plains Cycling
8 Tim TAYLOR    Spirit Lake, IA 27:36.0  Central Plains Cycling
9 Lance MORAN    Sioux Falls, SD 27:51.0  Central Plains Cycling
10 Ryan WATERFALL    Milbank, SD 28:13.0  Central Plains Cycling
11 Christopher FURSA    Rochester 28:19.0  Rochester Cycling Club
12 Jason SHOLLY    Clear Lake, IA 28:36.0  Rochester Cycling Club
13 Paul CAMPO    Lees Summit, MO 28:44.0  Team Prologue
14 Rich ANDERSON    Bellevue, NE 29:01.0  Team Kaos/Alegent Creighton He
15 Matthew SAXMAN    Rochester Mn 29:04.0  River Valley Cycling Club/Bron
16 Randy KINNEY    Lincoln, NE 29:27.0  IntoMetal Cycling
17 Nate MERRILL    Sioux Falls, SD 30:15.0  Central plains cyclingMen – Cat 5
Place  Name City, State Time  Team
1 Justin LARK    Colorado Springs, CO 24:28.0 
2 Brenton RAINS    Sioux Falls, SD 26:41.0 
3 Matt HOWARD    Sioux Falls, SD 26:51.0 
4 Logan STUCK    Minneapolis, MN 27:04.0 
5 James Pirolli    Des Moines, IA 28:06.0  DMOS Racing Team
6 Cooper BIERSCHEID    Watertown 28:08.0  Central Plains Cycling
7 Colton POOL    Belfield, ND 28:09.0  NDSU Cycling
8 Justin PFEIFFER    Sioux Falls 29:06.0  CPC
9 Luke Nevius    Fremont, NE 29:16.0 
10 Scott CHRISTENSEN    Sioux Falls, SD 29:33.0 
11 Craig POOL    Belfield, ND 30:15.0 
12 Steven RENANDER    Glendive 30:22.0 
13 Steve WESSELS    Sioux Falls, SD 30:52.0 
14 Dustin WALLENBURG    Canton, SD 34:42.0 
15 greg howard    Sioux Falls, SD 37:30.0  Men – Master – 40-99
Place  Name City, State Time  Team
1 Brendon HALE (1 – Cat2)    Minneapolis, MN 25:40.0  Atlas-Other Films racing
2 Kevin LIMPACH (2 – Cat2)    Omaha, NE 25:43.0  TEAM KAOS
3 Chris BLACK (1 – Cat1)    San Luis Obispo, CA 25:57.0  Morgan Stanley/Specialized
4 Scott WALL (3 – Cat2)    Ames, IA 26:03.0  Central Iowa Cycling Club
5 Matt MUYRES (4 – Cat2)    Bloomington, MN 26:46.0  MBRC Flanders Bros
6 Greg HAGELE (1 – Cat3)    Lincoln, NE 26:53.0  Team Kaos CyclingMen – Junior – 10-15
Place  Name City, State Time  Team
1 Tyler CURTIS    Clear Lake, IA 31:09.0  North Iowa Spin
2 Jackson SUNDE    Vermillion, SD 32:00.0 
3 Cole LIMPACH    Omaha, NE 32:15.0  DEVO DIRT MILITIA
4 Christian PEPPER    Sioux Falls, SD 37:17.0  MCM VeloWomen – Cat1/2/3/4
Place  Name City, State Time  Team
1 Suzie GOEBEL (1 – Cat3)    Sioux Falls, SD 27:29.0  Central Plains Cycling
2 Jennifer RIFE (1 – Cat2)    Saint Paul, MN 27:59.0  Birchwood/GIS
3 Emily SKILES (2 – Cat3)    Omaha, NE 28:27.0  Greenstreet Velo
4 Stacy KALEMKIARIAN (3 – Cat3)    Stillwater 28:39.0  The Fix Studio
5 Diedre RIBBENS (2 – Cat2)    Minneapolis, MN 28:53.0  CAWES p/b Specialized
6 Gabrielle RUSSELL (4 – Cat3)    Richfield 29:28.0  Birchwood GIS
DNS Abby RUESS (Cat2)    Saint Paul, MN 00:00.0  St. Paul Bicycle Racing Club pWomen – Cat 4
Place  Name City, State Time  Team
1 Kandy JAMISON    Renner, SD 33:16.0  IntoMetal Cycling
2 Valerie MCGOLDRICK    Deephaven, MN 34:12.0  Birchwood
DNF Skye GOEDERT    Crystal, MN Inc.  Minnesota Junior Cycling

Leave a Reply